Проект | Европейска мрежа върху химия на материали за чисти технологии |
Акроним | TwinTeam |
Продължителност | 24 месеца (септември 2020 – август 2022) |
Project Coordinator | Проф. Радостина СТОЯНОВА |
Финансираща организация | Национална българска програма „Европейска изследователска мрежа” |
Проекта TwinTeam има за цел да изгради партньорска изследователска мрежа върху нова значима тема в областта на химическите науки: химия на материалите за чисти технологии. С прилагане на комплексен подход на изучаване на явления на повърхността/интерфейса на твърди тела и определяне на експлоатационните характеристики на материалите се цели придобиване на нови познания за свойствата им на нано-ниво. Изследователската мрежа има потенциал да въведе ключови технологии за справяне със съвременните предизвикателства за: екологично и безопасно съхранение на енергия, каталитични/адсорбционни процеси за неутрализация на замърсители и конверсия на CO2, стъкла и биокерамики за по-добър живот/здраве.
Основна цел на проекта е повишаване на научноизследователския и технологичен потенциал на учените в ИОНХ и привличане на нови млади учени в областта на химия на материалите за чисти технологии чрез изграждане на научна мрежа с три водещи научни организации: Имперски колеж в Лондон (Великобритания), Институт за приложни материали – системи за съхранение на енергия към Технологичния институт в Карлсруе (Германия) и Институт по материалознание при Университета на Севиля (Испания).
Очакваните резултати от TwinTeam са: i) формиране на многостранни екипи от партньорите, които ще бъдат превърнати в център за върхови постижения извън проекта; ii) повишаване на видимостта на партньорите и iii) укрепване на връзките между научната общност, индустрията и обществото на национално и международно ниво.
УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ
Изпълнителният съвет ще бъде органът, отговарящ за ежедневното научно, административно и финансово управление на проекта
Ръководител проф. Антон Найденов |
Съръководител Проф. Х. ЕХРЕНБЕРГ (IAM-ESS) |
Секретар Д-р Р. ВЕЛИНОВА |
Ръководител Проф. Д. КОВАЧЕВА |
Съръководител Д-р П. ПЕТРОВ |
Секретар Д-р А. БЪЧВАРОВА-НЕДЕЛЧЕВА |
Ръководител Д-р А. ДЕЧЕВА |
Съръководител Д-р А. АГУАДЕРО) |
Секретар Д-р П. ВАСИЛЕВА-НОВАЧКА |
Ръководител Д-р И. ГЕОРГИЕВА |
Съръководител Д-р A. DÍAZ-CUENCA (ICMS) |
Секретар Д-р К. ЧАКАРОВА |
Ръководител Проф. Р. СТОЯНОВА |
Съръководител | Секретар Д-р Е. ИВАНОВА |
Консултативният съвет се състои от представители, идващи от ключовите институции за проекта. За да се гарантира висока научна репутация на проекта, видни европейски учени, външни за TwinTeam, са поканени да бъдат членове на съвета. Ролята на му ще бъде да консултира и да оцени изпълнението на проекта. Съвета ще заседава ежегодно.
Планът за работа е организиран в пет работни групи, всяка от които се фокусира върху изпълнението на конкретна задача, следвайки логическите връзки между различните действия за координация и подкрепа: побратимяване, обучение, конкурентоспособност, видимост, управление.
Планът за работа е организиран в пет работни групи, всяка от които се фокусира върху изпълнението на конкретна задача, следвайки логическите връзки между различните действия за координация и подкрепа: побратимяване, обучение, конкурентоспособност, видимост, управление.
Цели
Цели:
ДЕЙНОСТИ
По работен пакет WP3 е публикувана обява за участие в обявения от ИОНХ конкурс за заемане на длъжността „Млад изследовател“ по проект Д01-272/02.10.2020 г., „Европейска мрежа върху материали за чисти технологии“, финансиран от МОН по Национална програма „Европейски научни мрежи“.
Явиха се петима кандидати, подали документи в рамките на обявения срок – до 16.11.2020 г. Събеседването с кандидатите се проведе на 19 ноември, 2020 г. при следния ред:
На базата на подадените документи и проведеното събеседване, комисията взе решение, че следните кандидати се класират успешно:
Ева Миткова, Любен К Бориславов и Мирослава Димитрова са назначени в ИОНХ от 10.12.2020 г. с ментори съответно проф. Пламен Стефанов (тема А), проф. Радостина Стоянова (тема В) и проф. Рени Йорданова (тема С). София Славова ще бъде назначена на по-късен етап.
В периода от януари 2022 г. до септември 2022 г. в ИОНХ-БАН продължиха да се обучават двама млади учени по проект TwinTeam: Любен Бориславов и Йорданка Тупарова, а един от тях – Мария Пенева по собствено желание напусна проекта през юли, 2022 г. Поради изявен интерес на двама от тях Любен Бориславов и Йорданка Тупарова и желание да се развиват в научното поприще, от октомври те са назначени в ИОНХ на постоянен трудов договор.
В периода 7-10 септември 2022 в Сандански бе проведен международния семинар MetMat2022, в който взеха участие и младите учени. Те присъстваха на всички лекции и дискусии, както и представиха част от получените си до момента резултати.
Любен Бориславов
Йорданка Тупарова
Третият млад учен Мария Пенева до изтичането на договора ѝ през месец юли, 2022 взе участие в две конференции проведени в София:
В института през 2023 г бяха обучавани студентите Цветелина Герасимова и Зорница Банкова. Те изявиха желание да се обучават в ИОНХ в рамките на програмата „Студентски практики“ – ФАЗА 2, като по време на стажа им бяха популяризирани и многобройните дейности и мероприятия провеждани в изпълнението на задачи по проект TwinTeam. Обучението им бе осъществено в лабораториите: Интерметалиди и интеркалационни материали и Материали и процеси за опазване на околната среда.
Кратък курс за рафиниране по метода на Rietveld с програма FullProf проведен от Dr. Michael Knapp. По време на курса бяха усвоени начини за работата с прахови дифракционни данни получени чрез геометрия на трансмисия, а по време на упражненията бяха дефинирани различни проблеми и тяхното решение в текстови режим на програмиране. Участници: доц. д-р Петър Цветков, доц. д-р Деляна Манасиева, гл. ас. д-р Мария Калъпсъзова (март 2022 г.).
Кратък курс по Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) проведен от Dr. Fabian Jeschull. Учените се запознаха с основите на метода и начина за представяне на данните и им беше демонстрирано в упражнения изготвянето на програмен файл за циклиране на потенциостат/галваностат. Участници: доц. д-р Петър Цветков, доц. д-р Деляна Манасиева, гл. ас. д-р Мария Калъпсъзова (март 2022 г.).